Tiriamosios žurnalistikos profesionalams niekas nėra taip, kaip atrodo. Vienas jų, JAV žurnalistas ir mokytojas Don Ray dalinasi patarimais, kaip geriau suprasti korupcijos galią. Reikės liniuotės. D.Ray sako, kad pagrindinis tikslas – surasti matomus nematomos jėgos rezultatus.

1: Žiūrėk iš apačios (bottom up approach)

Korupcijos įrodymai matomi akių lygyje. Čia prasideda greitkelis, nuvesiantis į aukščiausius korupcijos sluoksnius (pavyzdžius skaityk Malawi Observer).

2: Kyšių ir įtakos geometrija

Korupcijoje dalyvauja visada daugiau nei vienas žmogus, visada yra daugiau nei vienas taškas ar viena paprasta linija jungianti du. Kad suprastum kyšių srautą, įtaką ir prievartingumą, reikės braižyti trikampius, trapecijas, penkiakampius ir kitas geometrines figūras, vaizduojančias santykius tarp susijusių šalių.

3: Surask ir saugok pagrindinius šaltinius

Jie vaikštinėja norėdami sutikti ką nors, kam galėtų patikėti savo informaciją. Žurnalistas turi suprasti, kad norėdamas pritraukti šaltinius jis turi sukurti maksimalų pasitikėjimą, aplinką, kuri leistų patikrinti faktus, taip pat jis turi suprasti, ko siekia šaltinis.

4: Nustatyk povandenines sroves

Kuo labiau išvystyti įstatymai ir jų įgyvendinimas, tuo labiau išvystyti kyšių mechanizmai. Retai perduodami tik pinigai. Žurnalistas turi išmokti sekti nekilnojamojo turto, pakėlimo pareigose, protekcijų, privilegijų, papirkimo ir įdarbinimo (netgi tolimų šeimos narių) pėdsakais.

5: Sek popierius

Vieši dokumentai yra pagrindas, bet vien iš jų retai suprasi visą vaizdą. Jie – svarbi pradžia. Jie gali suteikti vos pastebimus signalus, išduodančius kitus dokumentus ar žmones, kurie galėtų pasakyti, ko popieriuose nėra.

6: Kliūtys organizacijos viduje

Visose šalyse žurnalistai susidurs su tam tikru pasipriešinimu savo žiniasklaidos  organizacijoje. Deja, laikraščių ir radijo/televizijos stočių bei portalų savininkai ir vadovai yra arba organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos pasaulio kraštiniai, arba šališki žaidėjai. Šios situacijos reikalauja didelio supratingumo ir atsargaus planavimo.

7: Įrašyk

Labiau nei bet kokia kita žurnalistikos rūšis korupcijos tyrimas reikalauja nepabaigiamo informacijos tikslinimo ir kryžminio patikrinimo iš įvairių šaltinių (crosschecking). Žurnalistai – lengvas taikinys valstybės institucijų darbuotojams ir saugumiečiams, kurie yra linkę pasinaudoti ir manipuliuoti jais arba juos diskredituoti. This is no place for “wishful authentication.“*

8: Veik kartu su patikimais sąjungininkais

Yra nesuskaičiuojama gausybė būdų kaip prisijungti prie jau vykstančių tyrimų ir veikti kartu su grupėmis ar asmenimis, kurie jau yra surinkę vertingos informacijos. Internetas suteikia žurnalistams pasaulinį ekspertų ir galimų sąjungininkų tinklą. Yra ir vietinių organizacijų, kurios jau tiria žmones ir organizacijas, su kuriais susidūrei.

9: Grasinimai ir kerštas

Šis darbas ne kiekvienam. Žurnalistai turi visada prisiminti, kokie pažeidžiami yra jie ir jų šeimų nariai. Būtina žinoti, kaip greitai ir tiesiogiai atsakyti į grasinimus nepasiduodant ir nepuolant slėptis.

10: Padaryk, kad tavo istorija būtų svarbi skaitytojams ir žiūrovams

Žurnalistai yra linkę rašyti apie elitą ir elitui. Istorijos, žinoma, turi taikytis į aukščiausius žaidėjus, tačiau jos turi būti  ir apie nukentėjusiuosius bei įvairiausių lygių bendrininkus. Galų gale, istorijos turi būti apie žmones, jos turi nupiešti matomus korupcijos, tos dažnai nematomos jėgos, rezultatus.

***

Don Ray yra patyręs tiriamosios žurnalistikos profesionalas. Jis dirbo konsultacijų įmonėje IREX ir daugelyje kitų organizacijų, vesdamas mokymus įvairiose šalyse. Visi šie patarimai gali būti perspausdinami, jeigu bus palikta ši pastraipa ir jie liks nemokami. donray@donray.com

Šaltinis – Media Helping Media (MHM)

Daugiau D.Ray tiriamosios žurnalistikos patarimų (anglų k.):

Kaip tirti oficialius dokumentus (niekas nėra taip, kaip atrodo)

Kaip sudaryti dosje (panašu į statybas)

Apie šnabždėtojus

*Jei padėtumėte išversti šitą sakinį, būtų puiku 🙂

>>>>>>>grįžti į pradžią