“Diagnozės“, siūlymai pasitikrinti psichinę sveikatą – Lietuvoje pasitaikanti politinė retorika, kuria dažniausiai norima pasakyti: „man nepatinka, ką Jūs kalbate, aš nepritariu“.

Cituodami tokius viešų asmenų oponentams adresuotus pasakymus ir gamindami iš jų antraštes, mes stirpiname patyčių ir užgauliojimų įpročius visuomenėje. Rašydami apie nusikaltimus ar nelaimes, neretai “diagnozuojame“ patys („ilgai depresavo“) , leidžiame “diagnozuoti“ nieko bendra su medicina neturintiems žmonėms („kaimynų teigimu psichikos problemų turintis vyriškis“), o pateikdami informaciją apie galimus psichinės sveikatos sutrikimus pirmosiose straipsnio eilutėse sukuriame klaidingą įspūdį, esą liga yra elgesio priežastis.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas ketvirtas žmogus tam tikru gyvenimo laikotarpiu susiduria su psichikos sveikatos problemomis.

Sąmoningai ar ne, vartodami pasenusius, nerekomenduotinus, netikslius, stigmatizuojančius žodžius, vaizduodami psichikos ligą kaip nuolatinę būseną, nežinodami, kokie įvairūs būna sutrikimai, kuo psichikos liga skiriasi nuo neveiksnumo arba nepakaltinamumo, mes palaikome ir auginame žalingus mitus apie psichinės sveikatos sutrikimus, stipriname netoleranciją bei atskirtį, kartais – pažeidžiame įstatymus, be to,  rašome nuobodžiai įprastai, tipiškai.

Siekdama padėti žurnalistams, susiduriatiems su psichikos sveikatos temomis, nevyriausybinė organizacija „Globali iniciatyva psichiatrijoje“  išleido atmintinę. Ją parengė Neringa Jurčiukonytė.

Atmintinėje aptariama, kuo psichikos sveikatos tema aktuali visuomenei, kaip savo darbuose vaizduoti asmenis, turinčius psichikos sveikatos prolemų, kaip elgtis, kai psichikos problemų turintys asmenys siejami su nusikaltimu, kaip žurnalistų darbą reguliuoja teisė. Pateikiama naudinga statistika ir patarimai, kaip paįvairinti informacinius šaltinius, kaip kalbinti psichikos sveikatos problemų turintį asmenį, kaip teisingai vartoti terminus ir išvengti mitų.

Trumpa atmintinė pravers, kai reikės rašyti greitai, padės rašyti originaliau ir įdomiau, taip pat galbūt padrąsins mus imtis naujų, visuomenei aktualių temų.

Atmintinę rasite čia.

Open Culture svetainėje galite pažiūrėti garsaus britų aktoriaus ir komiko Stephen Fry 2006 m. BBC sukurtą dokumentinę laidą-filmą apie bipolinį afektinį sutrikimą (maniakinę depresiją). Aktorius pasakoja apie savo patirtį ir kalbina kitus šį sutrikimą patiriančius garsius bei negarsius žmones. Filmas apdovanotas prestižiniu Emmy apdovanojimu. Kartu su filmu BBC paskelbė ir informacinį lankstinuką “Viskas, ką Jums reikėtų žinoti apie bipolinį afektinį sutrikimą“, kurį galima rasti čia. 

GŽI info

>>>>>>>grįžti į pradžią